Zirkonyum

Zirkonyum Kaplama diş nedir?
Klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısı olan gri metalin yerine kullanılan beyaz bir alaşımdır.

Zirkonyum kaplama dişler nerelerde kullanılır?
Estetik amaçlı olarak, beyazlatma gibi metotlarla sonuca ulaşılamayan ileri derecedeki renkleşmelerde, kalıtsal yapı renkleşmelerin tedavisinde, ortodontik tedavinin tercih edilmediği diastema gibi ayrık veya az çapraşık, dönük dişlerde, rengi ve yapısı bozulmuş eski dolgulu, aşırı madde kaybı olan dişlerin restorasyonlarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplama olarak, ön grup implant üstü protezlerde ve gülüş estetiğini düzenlemekte kullanılabilir.

Estetik açıdan zirkonyum dişlerin avantajları nelerdir?
Işık geçirgenliği özelliği sayesinde doğal dişlerin görüntüsü yakalanır. Sağlıklı dişlerin minesi ışığı geçirir. Klasik porselen kaplamaların alt yapıları olan metaller dişlerde opak bir görüntü yaratırlar. Bu da dişlerin cansız ve yapay görünmesine sebep olur. Zirkonyum kaplama ile bunun önüne geçilmiştir.

Zirkonyum kaplama uygulanan dişlerin diş eti ile uyumu nasıldır?
Dokuyla uyumlu bir malzemedir. Metal destekli protezlerde görülen dişin boyun bölgesindeki diş etinde morumsu renklenme asla oluşmaz. Diş eti çekilmesine sebep olmaz. Yanlış fırçalama gibi sebeplerden diş eti çekilecek olursa estetik olarak kötü bir görüntü yaratmaz.

Metale karşı alerjisi olanlarda uygulanabilir mi?
Klasik metal alaşımlarına oranla zirkonyum, içeriğinde metal bulunmadığı için metal alerjisine de sebep olmaz.

Zirkonyum kaplama dişler ağzımda tat değişikliği ve kokuya sebep olur mu?
Herhangi bir tat değişikliği yaratmaz kokuya da sebep olmadığı öngörülmektedir.

Zirkonyum kaplama dişler ilerde renk değişikliği yapar mı?
Pürüzsüz ve kaygan porselen yüzeyi sebebiyle plak birikimine sebep olmaz. Bu sebeple kahve çay sigara gibi renklendiricilerden etkilenmez ve rengi sabit kalır.

Zirkonyum kaplamaların bakımını nasıl yapabilirim?
Normal diş fırçalar gibi dişler fırçalanır. Diş ipi ve dişsiz bölgeler için superfloss kullanılır. 6 ayda bir hekim kontrollerine düzenli gelindiğinde zaten oluşabilecek problemler öngörülüp önlemler alınır.

Zirkonyum kaplamaları ne kadar süreyle kullanılabilirim?
Düzenli kontroller yapıldığında çok uzun yıllar kullanalabilirsiniz. Dişler canlı dokulardır ve zamanla aşınmalar ve sürmeler sebebiyle şekil değişiklikleri gözlenir. Zirkonyum kaplamalarda değişiklik olmaz. Bu formu değişmiş ağza uyumlandırmak için yenilenmesi gerekebilir.

Değiştirilmek istendiğinde çıkarılması dişime zarar verir mi?
Zirkonyum kaplamalar kesilerek çıkarıldığından ve herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz. Dişlerde doku kayıplarına sebep olmaz.

İşlem sırasında dişlerimde ne kadar madde kaybı olur?
Metal destekli porselen kaplamalardan daha az aşındırma gerektirir. Normal diş yüzeyinizden 1-1.5mm arasında bir aşındırma yapılır.

İşlemler sırasında ağrı hisseder miyim?
Kesim işlemleri lokal anestezi altında gerçekleşir ve sonrasında kaplamalar yapılarak sıcak ve soğukta sızlamanın önüne geçilir.

Tedavi süresince estetik açıdan bir sorun yaşar mıyım?
Özellikle ön dişlerde yapılan geçici kaplamalar daimi zirkonyum kaplamalarınızla şekil olarak benzer olacaktır. Malzeme olarak akrilikten yapılan bu kaplamalar kuvvete dayanıksızdır ancak renk uyumları ve şekil olarak gerçek dişlerinize oldukça benzerdir.

Bu estetik diş hekimliği uygulamasıyla ne kadar zamanda tedavi sonuçlanır?
Diş etleri sorunsuz olan hastalarda 1 hafta içerisinde işlem tamamlanır. Hastaların beğenisine göre hekim ve hasta her iki tarafın da memnuniyeti sağlanana kadar birkaç prova eklenebilir.

Bu estetik diş hekimliği uygulamasının herhangi bir yaşı var mıdır?
Zirkonyum kaplamalar daimi dişlerin sürmesinden sonra her yaşta tedavi yapılabilir. Ancak 18-20 yaşına kadar yapılan tedavilerde gelişim döneminde çene büyümesi sonucu aralanmalar gözleneceğinden sık sık yenilenmesi gerekir. Bu yüzden tavsiye edilmez.

Porselen ve metalle kıyaslandığında ne kadar dayanıklıdır?
Son yıllarda gelişen teknolojilerle zirkonyum alt yapılı kron ve köprüler, metal alt yapılı kron ve köprüler kadar dayanıklıdır.

Kırılma veya zirkonyum kaplamanın düşmesi sık görülür mü?
Ters ve fazla bir kuvvette kırılma çatlama görülebilir ancak bu sağlam dişin kırılma ihtimaliyle neredeyse aynıdır. Klinik ortamda büyük oranda tamiri yapılabilmektedir. Kaplamanın altındaki dişte zamanla çürüme başlayıp madde kaybı oluştuysa düşebilir. Böyle durumlarda diş mümkünse tedavi edilir ve kaplama tekrar yapılır.

Zirkonyum kaplama diş eti hastalığı olanlarda uygulanabilir mi?
Diş eti hastalığı tedavi edildikten sonra zirkonyum dişler uygulanabilir.

Online randevu almak için daha fazla bekleme