Telsiz Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plaklarla, Telsiz Diş Düzeltme (Ortodonti) Tedavisi ile Çapraşık Dişlerinizi Tedavi Edebilirsiniz.
Invisalign, 4 milyondan fazla kişinin çarpık diş problemine çözüm sağladı.Her hastanın kendi dişlerine uygun şeffaf plaklarla, verimli ve neredeyse görünmeyecek derece estetik algıyla yapılan bu tedaviyle diş teli kullanmanıza gerek kalmaz.

Invisalign tedavisi nedir?
Dijital ortodontik tedavi teknolojisi olan Invisalign, dişlerinize uygun yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Telsiz ortodontik tedavi olanağını sunan invisalign’ın en önemli tercih edilme nedeni, dişlerinizin çapraşıklığını düzeltirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır.

Diş teli olmadan dişler nasıl hareket ediyor?
Dişlerin hareket edilmesi istenen pozisyona göre seri şeklinde invisalign plakları üretilir. Her bir plak 0.05 mm’ lik hareket yaratır. Plaklar 15 gün boyunca takılır ve sonrasında diğer plağa geçilir.

Diş hareketine göre nasıl şeffaf plaklar üretiliyor?
Doktorunuz ağzınızdan ölçü alacak ve bu ölçüler CAD-CAM sistemi denilen 3 boyutlu tarama yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılacaktır. Sanal ortama aktarılmış olan dişler bilgisayar simülasyonu ile hareket ettirilir. Her bir 0.05 mm lik harekete göre şeffaf plak üretilir.

Invisalign tedavim öncesinde tedavi sonunu görebilecek miyim?
Evet. Tedavi planınız sanal ortamda oluşturulduktan sonra tedavi sonunu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. Tüm tedavi boyunca dişlerinizin hareketini sanal ortamda gözlemleyebiliyorsunuz.

Herkes invisalign yaptırabilir mi?
Hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilen bir ortodontik tedavidir. Fakat Invisalign tedavisine uygun olup olmadığınız ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda netleşir. Orta ve hafif diş çapraşıklıkları invisalign ile tedavi edilebilir. Diş çekimi yapılması gereken bir ortodontik tedavi invisalign ile de tedavi edilebilir. Invisalign ile çekimli tedavi yapılmasını ancak doktorunuz belirleyebilir.

Peki çocuğum kaç yaşına geldiğinde invisalign tedavisi görebilir?
Çocuğunuz bütün süt dişlerini düşürmüş ve en azından 2. büyük azı dişlerinin kısmi olarak sürmüş olması gerekmektedir. Bu da ortalama 13-14 yaş civarına denk gelmektedir.

Invisalign tedavisinin en büyük avantajı nedir?
Invisalign’in en önemli özelliği, günlük yaşamınızı olumsuz anlamda kesinlikle etkilemiyor olmasıdır.
Öncelikle, Invisalign ağzınızda hemen hemen hiç görünmez ve tedavi süresince istediğiniz gibi gülmeye devam edebilirsiniz.
Plaklarınızı yemek yerken, bir şey içerken ya da diş fırçalarken kolayca çıkartabilir, dilediğiniz yemeği yiyebilirsiniz.
Tedavi metalsiz yapıldığı, yumuşak plaklar kullanıldığı için diş ve diş etlerinizi rahatsız edecek bir durum yaşamazsınız.
Invisalign, hem gençlere hem de yetişkinlere rahatlıkla uygulanabilir.

Invisalign tedavisinde ağrım olacak mı?
Dişlerin hareket edebilmesi için bir kuvvet uygulanması gerekmektedir. Şeffaf plakları ilk defa taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Dişleriniz bu baskıya kısa bir süre sonra adapte olacaktır.

Invisalign tedavimde kontrollerim ne sıklıkta olacak?
Kontrolleriniz ayda bir olacaktır. Her kontrolde size 2 adet yeni şeffaf plak teslim edilecektir. Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilir. Örneğin tedaviniz için 20 plak üretilmiş ise tedaviniz 10 aylık bir süreye denk gelecektir.

Şeffaf plakları ne kadar süre ile takmam lazım?
Şeffaf plakları günde ortalama 20 saat takmanız gerekir. Sadece yemek yerken çıkartmanız önerilmektedir. Onun dışında çok önemli bir toplantı gibi en fazla 1-2 saatlik bir süre zarfında da çıkarabilirsiniz.

Bir şeyler içerken şeffaf plaklarımı çıkartmam gerekir mi?
Normal sıcaklıkta veya serin içecekler içebilirsiniz fakat çay gibi sıcak şeyler içerken çıkartmanız önerilir. Invisalign plakları thermoplastik olduğundan sıcakta deforme olabilir.

İnsanlar ağzımdaki invisalign plaklarını fark eder mi?
Tedavi olan hastalarımızdan aldığımız geri dönüşler kendileri söylemediği sürece kimsenin ağızlarında bir plak olduğunu fark etmediği yönünde. Bir çok hasta yemek yerken çıkartıldığında arkadaşların “ağzında bir şey mi vardı senin?” diye tepki aldığını söyler.

Invisalign tedavisi konuşmamı etkiler mi?
1-2 günlük alışma dönemini geçirdikten sonra bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bir toplantıda çok uzun süre konuşmanız gerekecekse 1-2 saatliğine invisalign plaklarını çıkartabilirsiniz.

Invisalign plaklarımın bakımını nasıl yapacağım?
Her sabah ve akşam invisalign plaklarınızı ılık suyun altında diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.

Sigara içiyorum şeffaf plaklarım sararır mı?
Eğer çok içiyorsanız belli bir zamandan sonra sigara içmeyen bir kişiye göre şeffaf plaklarınız da sararma olacaktır. Fakat invisalign plaklarınızı 15 günde bir değiştireceğiniz için bu sararma aşırı olmayacaktır.

Normal diş teli ile mi yoksa invisalign (şeffaf plak) ile mi tedavi daha kısa sürer?
Tedavi süresi vakaya göre değişmektedir. Fakat invisalign tedavisinde bilgisayar teknolojisi kullanıldığından hareket istenmeyen bölgeye kuvvet uygulanmaz. Hafif ve orta çapraşıklıklar da kullanıldığı için de invisalign tedavi süresi normal ortodontik tedavi süresine göre nispeten daha kısa olabilmektedir.
Yine hastalarımızda gözlemlediğimiz bir durum olarak şunu söyleyebiliriz invisalign tedavisi yani telsiz ortodontik tedavi görenlerin tedavinin ne zaman biteceği şeklinde bir kaygıları olmamaktadır.

Invisalign tedavi ücretleri pahalı mıdır?
Hemen hemen hiç gözükmediği için normal diş teli tedavisine göre pahalı bir yöntemdir. Invisalign tedavi ücretleri 6.500 – 19.500 TL arasında değişmektedir.

Invisalign tedavime hemen başlayabiliyor muyum?
Ölçülerinizin yurt dışına gönderimi, tedavi planınızın online sistemle oluşturulması ve invisalign plakların üretilip gümrükten geçmesi 1-1,5 ay sürebilir. Bu süre bir dezavantaj gibi gözükse de tedavinin başında tedavinizin sonu (zaman dahil) bellidir.

Invisalign tedavimden önce bir hazırlık yapılması gerekiyor mu?
Evet. Invisalign tedavisine başlamadan önce bütün çürüklerin temizlenmiş olması, diş taşlarının temizlenmiş olması ağız içindeki tüm bakım işlemlerinin bitmiş olması gerekmektedir. Doktorunuz duruma göre bazen 20 yaş dişlerinizin çekimini invisalign tedavisinden önce isteyebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanmaz. Köprü, implant gibi protetik işlemler invisalign tedavisi bittikten sonra yapılır.

Invisalign aligner’larında plastik malzeme imalatında kullanılan Bisphenol-A var mı?
Invisalign aligner’ları, bebek biberonlarında ve pet şişelerde kullanılan ve birçok sağlık sorununa yol açtığı için Kanada, USA ve Avrupa Birliği tarafından kullanımı yasaklanan Bisphenol-A veya fitalat (phthalates) maddelerini kesinlikle içermemektedir. Bu yüzden, Invisalign tedavisini yaşamınızın her döneminde, hamilelik, süt verme dahil güvenle yaptırabilirsiniz.

Invisalign tedavim bittikten sonra herhangi bir işlem yapılıyor mu?
Invisalign tedaviniz bittikten sonra (bütün ortodontik tedaviler için geçerli) dişlerinizi iç tarafına çok ince “retainer” denilen sabitleyici teller takılır. Bu ince tel kesinlikle dışarıdan gözükmez. Dişleriniz de herhangi bir oynama veya geri dönme olmaması için takılır. Süresini ortodontistiniz size açıklayacaktır.

Invisalign Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular
Invisalign tedavisine hemen başlanabilir mi?
Invisalign tedavisine başlamadan önce mutlaka 1 sene içerisinde problem çıkartabilecek çürüklerinizin tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bunun yanında bazı vakalarda 20 yaş dişlerinizin çekimi de istenebilir.

Invisalign plaklarım (aligner) ne zaman gelir?
Invisalign plaklarınız ağzınızın 3 boyutlu taraması veya ölçü alımının yapılmasından itibaren 1,5 ay sonrasında kliniklerimize ulaşmaktadır.

Klasik ölçü tekniği yerine dişlerimin 3 boyutlu tarama ile ölçüsünün alınımı invisalign plaklarımın Türkiye’ ye gelmesini hızlandırır mı?
Dijital tarama veya 3 boyutlu tarama ile alınan ölçüler online sistem üzerinden aynı gün içerisinde A.B.D’ ye ulaşır. Tedavi planın oluşturulması, alignerların üretimi ve gümrükten geçmesi gibi işlemler süresi uzatabilmektedir. Dijital tarama ile alınırsa invisalign plaklarınızın gelmesi ortalama 1 aydır.

Invisalign tedavimin simülasyonunu bende de olacak mı?
Evet. Size 2 adet e-posta gelecektir. Bir tanesinde bir bağlantı adresi diğerinde de bir kod gelecektir. Bağlantı adresini tıklayıp o adrese size gelen kodu girerseniz 3 boyutlu tedavi planınızı istediğiniz zaman istediğiniz yerde cep telefonunuzdan takip edebileceksiniz.

Çok kahve çay veya sigara tüketillirse invisalign plakları kirlenip sararır mı?
Kahve ve çay içimi invisalign plaklarını bir nebze renklendirse de sigara içimi plakları sarartır. Ancak plaklar 15 günde bir değiştirileceği için 15 günde bir tertemiz plaklarla tedavi devam edecektir.

Başka ne tür içecek veya gıdalar invisalign plaklarımı renklendirir?
Köri sosu, hardal, kırmızı şarap, vişne suyu, tütün mamülleri, kahve, çay invisalign plaklarınızı renklendirebilir.

Invisalign plaklarının bakımı nasıl yapılır?
Alignerlarınızın temizliği için akan ılık bir suyun altında fırçalamanız yeterlidir. Bunun yanında corega tabletlerle de (protez temizleme tabletleri) alignerlarınızın bakımını idame ettirebilirsiniz.

Invisalign plaklarını günde ortalama ne kadar takmam gerekir?
Invisalign plaklarınızı günde ortalama 20-22 saat takmanız gerekir. Yani yemek yerken çıkartıyoruz ve onun haricinde devamlı takıyor olmamız gerekir. Sadece önemli bir toplantı varsa veya düğün vs gibi etkinliklerde haftada 2-3 saat ekstra çıkartabiliriz.

Invisalign plaklarımı sadece gece taksam olur mu?
Invisalign plaklarınızı günde ortalama 20-22 saat takmanız lazım. Dişlerinizin hareket edebilmesi için kuvvetin devamlı gelmesi gerekmektedir. Bu yüzden sadece gece takılan alignerlar tedavinizi arzu edilen şekilde bitirmeyecektir.

Invisalign alignerlarımı yüzerken veya spor yaparken takabilir miyim?
Tabii takabilirsiniz. Invisalign tedavisinde günlük aktivitelerinizden ödün vermeden ortodontik tedavinizi devam ettirirsiniz.

Invisalign plakları konuşmamı etkiler mi?
Çoğu hastamızda böyle bir şikayet yoktur. Ancak bazı hastalarımızın dilleri plakların diş ve dişeti birleşimine takılabilir. Bu durum en geç 1 hafta içerisinde geçmektedir.

Invisalign tedavisi şeffaf plak tedavisi midir?
Evet invisalign bir şeffaf plak tedavisidir. Invisalign esasında bir markadır. Şeffaf plaklarla ortodontik tedaviyi gerçekleştiren dünyadaki ilk firmadır.

Online randevu almak için daha fazla bekleme